جامعه‌شناسی امر دینی در ایران معاصر

 

  • نویسنده: عمادالدین باقی، مقصود فراستخواه، محمدرضا طالبان، سیدمحمود نجاتی حسینی، جبار رحمانی، حسن محدثی‌گیلوایی، محمدرضا پویافر، زهره سروش‌فر، محمدرضا تاج‌الدین، سمانه سهرابی، نرگس سوری
  • گردآورنده: گروه جامعه‌شناسی دین انجمن جامعه‌شناسی ایران

کتاب جامعه شناسی امر دینی در ایران معاصر نوشتهٔ گروهی از نویسندگان است. نشر آرما این مجموعه مقاله را روانهٔ بازار کرده است.

گفته شده است که جامعه‌شناسی دین از بررسی ماهیت ادیان و مباحث کلامی رها است و به دین به‌مثابهٔ پدیده‌ای اجتماعی می‌نگرد و رابطهٔ دین و جامعه را بررسی می‌کند. موضوعاتی از قبیل رابطهٔ دین با نظم اجتماعی، دین و هم‌بستگی و انسجام جمعی، جادو، دین و ایدئولوژی، مناسک‌گرایی، قشربندی اجتماعی، دین و دولت، انواع اقتدار دینی، بنیادگرایی و سکولاریسم و به‌ویژه سکولاریزاسیون، فرقه‌گرایی، شعائر و نمادها و نهادهای مذهبی، تسامح دینی، گفتمان‌های دینی، ایسم‌های مذهبی از نظر کنش اجتماعی و ده‌ها موضوع دیگر در قلمرو مطالعات جامعه‌شناسی دین قرار دارند، اما اگر جامعه‌ای مذهبی باشد، طبیعتاً موضوع‌های پرشمارتری برای جامعه‌شناسی دین مطرح می‌شود و اگر حکومت نیز دینی باشد، باز مسائل و موضوعاتی پرشمارتر از پیش و پیچیده‌تر، برای مطالعات جامعه‌شناسی دین پدید می‌آید. اکنون جامعهٔ ایران از جوامعی است که به نسبت اغلب کشورهای جهان، مسائل و موضوعات عدیده و پیچیده‌تری برای مطالعه در این حوزه دارد. کتاب جامعه شناسی امر دینی در ایران معاصر حاوی یک مجموعه مقاله به قلم گروهی از نویسنده‌های ایرانی است؛ عمادالدین باقی و مقصود فراستخواه و محمدرضا طالبان و سیدمحمود نجاتی حسینی و جبار رحمانی و حسن محدثی گیلوایی و محمدرضا پویافر و زهره سروش فر و محمدرضا تاج الدین و سمانه سهرابی و نرگس سوری و «گروه جامعه‌شناسی دین انجمن جامعه‌شناسی ایران». مقاله‌های کتاب حاضر در حوزهٔ جامعه‌شناسی دین و امر دینی و عمدتاً در ایران پس از انقلاب ۱۳۵۷ نوشته شده‌اند. این مقالات در چهارمین همایش «کنکاش‌های مفهومی و نظری دربارهٔ جامعهٔ ایران» که به‌همت «انجمن جامعه‌شناسی ایران» در خرداد ۱۳۹۶ برگزار شد، ارائه شدند.

مشاهده صفحات آغازین کتاب

تماس با ما

این آدرس پست الکترونیک توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

www.socio-shia.com