انتشار دو کتاب درباره جامعه‌شناسی تشیع

دو کتاب جدید در حوزه‌ی مطالعاتی جامعه‌شناسی تشیع امسال در نمایشگاه کتاب عرضه خواهند شد. «مواجهه با علوم اجتماعی در متن سنت‌های شیعی» نوشته‌ی آرمان ذاکری و «طلبه‌زیستن؛ سنخ‌شناسی جامعه‌شناختی زیست طلبگی» نوشته‌ی مهدی سلیمانیه نام این دو اثری است که از سوی انتشارات نگاه معاصر ارائه می‌شود.

اكبر قنبری مدیر نشر «نگاه معاصر» در گفت‌وگو با خبرگزاری كتاب ایران(ایبنا)، اعلام كرد: نشر «نگاه معاصر» به تازگی در حوزه «جامعه‌شناسی تشیع» که یکی از گرایش‌های کاری این انتشارات است، دو کتاب  منتشر و برای عرضه در نمایشگاه کتاب تهران آماده کرده است.

وی ادامه داد: نخستین کتاب «مواجهه با علوم اجتماعی در متن سنت‌های شیعی» نام دارد که در این کتاب نظرات علی شریعتی، محمدرضا حکیمی و آیت‌الله جوادی آملی  به عنوان سه متفکر شیعی درباره‌ی علوم اجتماعی بررسی شده است.

به گفته وی، «طلبه‌زیستن؛ سنخ‌شناسی جامعه‌شناختی زیست طلبگی» عنوان کتاب دوم است. در این کتاب نیز سعی شده است كه با یک مطالعه میدانی در زیست طلبه‌ها و نیز مصاحبه‌های عمقی، سبک زندگی این قشر از جامعه بررسی شود. به طور مثال، زمان مطالعه، میزان مطالعه، نوع آثاری که طلبه‌ها مطالعه می‌کنند، میزان و نوع دسترسیشان به اینترنت و برخی دیگر از وجوه زندگی این افراد از میان گفت‌وگو با آن‌ها استخراج شده است.

قنبری در پایان گفت: سؤالاتی که از طلبه‌ها در این کتاب پرسیده شده و سنخ شناسی به کار گرفته شده در این اثر  می‌تواند چشم‌اندازی را از آینده این گروه اجتماعی به دست دهد. 

گفتنی است دکتر سارا شریعتی بر دو کتاب مذکور مقدمه نوشته‌اند.

تماس با ما

این آدرس پست الکترونیک توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

www.socio-shia.com