دوفصلنامه بانوان شیعه

فصلنامه «مباحث بانوان شیعه» با رتبه علمی – ترویجی از پاییز ۱۳۸۳ با موضوع «جنسیت، فرهنگ و دین» از سوی مؤسسه شیعه‌شناسی به زبان فارسی منتشر شده است. از اسفند سال ۱۳۸۸ از سوی وزارت علوم به این نشریه، درجه علمی – ترویجی اعطا شد و طی ۹ سال فعالیت، با بهره‌گیری از همکاری گروهی از زنان دانشگاهی به بررسی جامعه‌شناختی نقش زنان در تاریخ و جوامع شیعه پرداخته است.

به جز مدیرمسؤول این مجله که حجة‌الاسلام دکتر محمود تقی‌زاده داوری است، بقیه اعضای تحریریه مجله را استادان زن دانشگاه‌های کشور تشکیل می‌دهند. در شماره نخست این نشریه آمده است: «بانوان شیعه فصلنامه‌ای است فرهنگی – پژوهشی که به منظور ارائه متمرکز تحقیقات انجام شده توسط زنان پژوهشگر کشور در عرصه‌های مربوط به جنسیت، فرهنگ و دین توسط مؤسسه شیعه‌شناسی منتشر می‌شود. این فصلنامه تلاش می‌کند شرابط اجتماعی زندگی زنان مسلمان کشور را از طریق ارتقاء خودآگاهی‌های دینی ریشه‌دار در تاریخ، تمدن و فرهنگ اسلامی جامعه بهبود بخشد.»

بررسی نقش اجتماعی و سیاسی زنان شیعه در تاریخ اسلام، شیعه و ایران از جمله دغدغه‌های نویسندگان این مجله بوده است. همچنین مباحث فقهی و حقوقی مربوط به زنان در شماره‌های مختلف این نشریه مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین گفتنی است که از زمستان ۱۳۸۹ فاصله زمانی انتشار نشریه از فصلنامه به دوفصلنامه تغییر پیدا کرده و از حجم فعالیت‌های این مجله کاسته شده است.

تماس با ما

این آدرس پست الکترونیک توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

www.socio-shia.com