دوفصلنامه الهیات اجتماعی

دو فصلنامه الهيات اجتماعيدوفصلنامه «الهیات اجتماعی» نشریه‌ای است که از بهار و تابستان سال ۱۳۸۸ با همکاری مؤسسه شیعه‌شناسی و پژوهشکده الهیات اجتماعی دانشگاه قم منتشر می‌شود و الهیات اجتماعی شیعیان موضوع محوری آن است.

 در معرفی این نشریه چنین آمده است: «الاهیات اجتماعی به آن بخش از دانش الاهیات اطلاق می‌شود که به حیات اجتماعی انسان و عوارض و لوازم و تبعات آن حیات همچون حکومت، دولت، اقتصاد، داد و ستد، تعلیم و تربیت، قضاوت و فصل خصومت، جنگ و صلح، ازدواج و طلاق، هنر و ورزش، آئین‌ها و مناسک دینی می‌پردازد. این رشته‌ بین رشته‌ای خود از پنج بخش حدیث اجتماعی، تفسیر اجتماعی، فقه اجتماعی، کلام اجتماعی، و اخلاق اجتماعی تشکیل می‌شود. به شاخه‌های مذکور، از آن جهت عنوان الاهیات اطلاق می‌شود که همه آن‌ها با متون دینی (قرآن مجید و احادیث) سر و کار داشته و هر یک با شیوه‌ای اختصاصی مدعیات، آموزه‌ها و احکام دینی را شرح، توضیح، تفریع و توجیه می‌کنند. دوفصلنامه الاهیات اجتماعی نشریه‌ای است پژوهشی‌تخصصی که آراء، نظرات و دیدگاه‌های محدثان، مفسران، فقیهان، متکلمان و علمای اخلاق در زمینه متون اجتماعی را نشر می‌دهد.»

 مدیر مسؤول و سردبیر این مجله، حجة‌الاسلام دکتر محمود تقی‌زاده داوری است و گروهی از استادان مراکز دانشگاهی و حوزوی قم، تهران و نراق در تحریریه این نشریه حضور دارند. طی چند شماره‌ای که دانشگاه قم این نشریه را منتشر کرده، به مقالاتی همچون الاهیات اجتماعی شیعه، عوامل مؤثر بر اقتدار پلیس با تکیه بر الگوهای رفتاری امام علی (ع) در نهج‌البلاغه، بررسی مقایسه‌ای دیدگاه‌های آیت‌الله مرتضی مطهری و دکتر علی شریعتی در زمینه نابرابری‌های اجتماعی، مبانی فقهی حفظ محیط زیست،  واکاوی ولایت و ابعاد اجتماعی آن و بررسی سیره فرهنگی اجتماعی امامان معصوم با تأکید بر ابزارها و روش‌های تبلیغی – ارتباطی در این مجله منتشر شده است.

تماس با ما

این آدرس پست الکترونیک توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

www.socio-shia.com