دانشگاه ادیان و مذاهب

 معرفی اجمالی مؤسسات مرتبط با حوزه مطالعات اجتماعی تشیع

دانشگاه «ادیان و مذاهب» ((University of Religions and Denominationsکه در شهر قم واقع شده، فعالیت خود را از سال ۱۳۸۴ آغاز کرده‌است. مؤسس و رئیس کنونی این دانشگاه (تا سال ۱۳۹۲) سیدابوالحسن نواب[1] است. این مؤسسه، نهادی غیرانتفاعی و غیردولتی است. مواردی چون تربیت متخصص در زمینهٔ ادیان و مذاهب، انجام پژوهش‌های بنیادی، کاربردی و تطبیقی در زمینهٔ ادیان و مذاهب، اطلاع‌رسانی، چاپ و نشر مجلات، کتب و دایره المعارف در زمینهٔ ادیان و مذاهب، برقراری ارتباط متقابل با مراکز مشابه و دین‌پژوهان، گفت و گو بین ادیان و مذاهب و تلاش در جهت نزدیک ساختن دیدگاه‌ها و معرفی منطقی و علمی اسلام (با رویکرد شیعی) در عین احترام به عقاید، باورها و آیین سایر ادیان و مذاهب از جمله وظایف این دانشگاه برشمرده‌شده‌است.

این دانشگاه دارای سه دانشکده‌ی شیعه‌شناسی، دانشکده‌ی مذاهب اسلامی و دانشکده‌ی ادیان است. دانشکده‌ی شیعه‌شناسی این دانشگاه در سه رشته‌ی شیعه شناسی، فرق تشیع و مطالعات تاریخ تشیع در سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد.

 این مؤسسه دارای دو نشریه‌ی علمی «پژوهش‌نامه ادیان و مذاهب» و «فصلنامه‌ی هفت آسمان» به زبان فارسی و مجله‌ی پژوهشی انگلیسی زبان «Journal of the Religious Inquiries» می‌باشد.

این دانشگاه دارای دو انتشارات فعال در حوزه‌ی نشر نیز می‌باشد که عبارتند از «نشر ادیان» و «انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب». این دو انتشارات تا کنون بیش از ۲۰۰ جلد کتاب در حوزه‌ی ادیان به چاپ رسانده‌اند که غالب قریب به اتفاق آن‌ها چاپ اولی هستند و به چاپ‌های بعدی نرسیده‌اند. از میان این تعداد عنوان کتاب، تعداد محدودی از آن‌ها دارای رگه‌هایی از نگاه اجتماعی به تشیع هستند که از آن‌میان می‌توان به کتاب‌هایی چون ترجمه‌ی کتاب «تشیع» از هاینس هالم، «زمینه‌های تفکر سیاسی در قلمروی تشیع و تسنن» از احمد مسجد جامعی از نشر ادیان و «تشیع در عراق در قرون نخستین» از نشر دانشگاه ادیان و مذاهب اشاره کرد.

این دانشگاه از جمله مراکز علمی با کیفیت قم در حوزه‌ی ادیان است که از طیفی نسبتاً گسترده از اساتید متخصص در حوزه‌های مرتبط سود جسته است.


 [۱] متولد ۱۳۳۷ در شهرضا. از محصلین مدرسه‌ی حقانی در سال‌های دهه‌ی پنجاه و از نزدیکان آیت الله قدوسی و بهشتی است.

تماس با ما

این آدرس پست الکترونیک توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

www.socio-shia.com